Nasza działalność

Wydarzenia współorganizowane przez Stowarzyszenie
Serwisy internetowe Stowarzyszenia
Darmowe e-booki - stanowisko Międzynarodowej Federacji Una Voce odnośnie różnych aspektów Mszy tradycyjnej
środa, 6 lipca 2022

Tradycyjna Msza w diecezjach polskich w roku 2022

  • Piętnaście lat po ogłoszeniu Summorum Pontificum przez Benedykta XVI, w Polsce są 53 kościoły i kaplice z regularnie odprawianą coniedzielną Mszą trydencką. To o pięć miejsc mniej niż rok temu. 
  • Dodatkowo, w 60 innych miejscach stara Msza jest celebrowana regularnie, lecz nie w każdą niedzielę. To około 40 miejsc mniej niż rok temu.
  • Papieskie motu proprio Traditionis Custodes można uznać za przyczynę likwidacji celebracji tradycyjnej liturgii w około 45 miejscach w Polsce. 
  • Dodatkowo, w około 20 przypadkach Msza została usunięta z kościołów parafialnych poprzez przeniesienie jej do innego miejsca.  
  • Coniedzielna tradycyjna Msza jest dostępna przynajmniej w jednym miejscu w 28 z 41 polskich diecezji. Nadal diecezja sosnowiecka jest jedyną polską diecezją, gdzie nie odnotowaliśmy żadnego miejsca z celebracjami tradycyjnej Mszy.  
Nasze statystki obejmują miejsca, gdzie zgodnie z naszą wiedzą Msza odbywała się jeszcze w czerwcu. W wielu z tych miejsc w okresie wakacyjnym jest przerwa w celebracjach. Nie jest pewne, że wszystkie celebracje wrócą po wakacjach.

Skupiamy się jedynie na Mszy w strukturach diecezjalnych w Kościele w Polsce, toteż nasza mapa i statystyki nie zawierają ponad 20 miejsc z coniedzielną Mszą trydencką odprawianą przez Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X. 

Przypominamy, że na bieżąco uaktualniamy mapę Polski zaznaczając na niej wszystkie miejsca, gdzie regularnie można uczestniczyć w Mszy trydenckiej (nie tylko w niedzielę). Prosimy o przesyłanie nam informacji na adres e-mail redakcji: pomoc@unavocepolonia.pl w przypadku dostrzeżenia jakichkolwiek braków lub nieaktualnych danych. Zachęcamy do umieszczania naszej mapki na wszystkich stronach związanych z Mszą trydencką.